A nyelvészet tudományában egy nyelvet ábrázolhatunk fa diagramokkal. A nagy ágak szócsoportokat, a kis ágak szavakat jelentenek. De ez így elég unalmas. Aki angolt szeretne tanulni, azt természetesen nem gyufaszálakból készült pálcika fák készítésével ültetjük le, nem ezt várja a tanártól.
A kezdő angolosok sokszor megrémülnek az angol összevisszaságán, közben fordítva áll a helyzet. Nézzünk hogyan láthatja egy angol anyanyelvű a magyar nyelvet. A angol számára a magyar olyan, mint egy hortobágyi hagyományos lovas mutatvány, ahol a csikós két lovon áll egyszerre, előtte még több ló és száguld ide-oda, azt sem tudja, hogy hova kapja a fejét. Nos, ilyen a magyar nyelv egy angol anyanyelvű számára.
forrás: pixabay(RonPorter)
Az angol nyelv ezzel szemben kiszámítható. Gondoljunk Sherlock Holmesra. Na jó, nem az ultra modern Sherlock sorozatokra és nem is a Vasember által alkotott Sherlockra, hanem az eredeti néhány oldalas kis novellákra. Higgadt, kimért, mindennek megvan a maga ideje és felépítése. Nos, ilyen az angol. Gondoljunk a 19. századi Sherlock világ arisztokráciájára vagy legalább a Büszkeség és Balítélet filmre (és itt megjegyzem, hogy a BBC mini sorozatában sokkal jobban átjön Darcy és Elizabeth közti feszültség és romantika, mint a hollywoodi verzióban). Tehát vissza a 19. századba. Délelőtt felkeltek, felöltöztek, a reggeli-ebédet elintézték, fogadták az előre bejelentkezett vendégeket, délután 5-kor tea, azaz uzsonna és este vacsora, amelyhez szintén átöltözködtek.
Bár ez egy nagyon rövid és feltételezem, hogy feltétlenül hiányos képe az akkori arisztokrata hölgyek és családok életének, de kb. egy ilyen rendezett napirendű, társadalmi szabályokkal teli élet, amely igen csak ragaszkodik a régi rendekhez jól tükrözi az angol nyelv alapjait.
Nem ellentéte a két nyelv egymásnak, hanem totál más. Időnként akad teljesen kezdő nyelvtanuló, aki nehezen lép túl ezen a logikai különbségeken és úgymond csikósként ostorral a kezébe viharozna be egy lord házába 5 óra tea közben.
Ahhoz, hogy jól tudjunk megtanulni angolul gyorsan és hatékonyan, az egyik dolog, amit meg kell tanulnunk, az azok a szabályok, amelyekkel működik. Ahhoz, hogy sikerélményünk legyen az angolban, nyitni kell felé és nyitottnak kell maradni. Azok az emberek, akik ezt könnyen veszik, sokkal gördülékenyebben veszik a nyelvtanulást mentálisan és helyesebben sajátítják el az idegennyelvet már a legelején.
Szeretnéd másoknak megérteni könnyeben a két nyelv közötti különbséget egy másik hasonlattal? Írd meg kommentben!
Ha tetszett a bejegyzés, hasznosnak vagy elgondolkodtatónak tartottad, akkor légy szíves, oszd meg. Ezzel segíted alakítani ezt a blogot, hogy másoknak is hasznos tartalmakat tudjak létrehozni.
Köszönöm szépen!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: