Néhány jó tanács, ha te is szorongsz a beszédhelyzetekben, pláne angolul!
Teljesen normális dolog, ha legszívesebben megszöknél, ha idegen helyzetben kell megszólalnod. Nagyon sokan átélik ezt az érzést munkahelyen, külföldön, vagy az utcán, ha leszólít egy turista. Angolul még nehezebb. Sokat javíthatunk ezen a helyzeten a következő javaslatokkal.
Probléma #1
Általában a munkahelyi megbeszélések vagy egy összejövetel, egy konferencián való részvétel során is átélünk egy bizonyos szintű stresszt. A legtöbben nehezen csevegnek, társalognak idegenekkel vagy olyan kollégákkal, akiket még látásból sem ismernek. Az anyanyelvünkön társalogni is nehezebb ilyen helyzetben, mint például a barátainkkal kommunikálni, hát még angolul.
Mit tehetünk?
Tanuljunk valamilyen stresszoldó technikát. Ha egy tízes skálán mondjuk 8-as szintre ugrik fel a stressz szintünk, akkor egy tudatos, begyakorolt módszerrel lecsökkenthetjük akár 5-6-os szintre, ami még stresszt jelent, de már sokkal elviselhetőbb. Személy szerint az autogén tréningről tudok nyilatkozni, de ha pl. jógát vagy valamilyen más, könnyen elérhető technikát tudsz, írd meg légy szíves a kommentként, segítsünk másoknak a saját tapasztalatainkkal.
Probléma #2
Sokszor az a probléma, hogy ritkán kerülünk angol nyelvet igénylő kommunikációs helyzetekbe. Pl. ha az angol nyelvtanároddal rendszeresen beszélsz angolul, akkor azzal az egy emberrel már nyugisan beszélsz. Az angoltanárokkal előbb utóbb olyan fél-baráti, akár baráti viszony alakul ki, ami sokat old a szorongáson vagy akár meg is előzi azt. A tanárral való beszéd ismerős helyzet, olyan, mint egy ismerőssel egy csevegés. Tudjuk mire számíthatunk, már belevésődött a helyzet rituáléja, rutinja a fejünkbe. Ez megnyugtat, mert kiszámítható. Viszont egy új helyzetben már ezt nem tudjuk átélni. Képzeljük el, hogy még az is új helyzetnek számít, ha a kollégáink előtt kell angolul beszélnünk és korábban még nem kellett ilyet tennünk.
Mit tehetünk?
Vizualizáljunk. Aktív elit sportolói pályafutásom alatt tanultam a vizualizációról. Lényegében el kell képzelnünk a szituációt, ahol majd angolul kell beszélnünk. Csukott szemmel kell elképzelni az elejétől a végéig. Sokat segít, ha tudod, hogy hol lesz a helyszín, milyen lesz. El kell képzelned, ahogy bemész a terembe, hogy ott ül-e már a hallgatóság vagy majd meg kell várnod a te idődet és akkor kell majd kikászálódnod a sorok közül. Részletesen képzeld el, ahogy az emberekre nézel és belekezdesz az angol szövegbe, majd elmondod és a végére érsz, válaszolsz a kérdésekre majd leülsz. Ezzel már gyakorlod a szituációt, amelyet így kiismersz. Természetesen egy pozitív, sikeres angol nyelvű beszámolóra kell gondolni a vizualizáció során. Magadnak kell modelleznek, bemutatni a pozitív példát.
Probléma #3
Gyakran előfordul, hogy heteken át nem kell angolul megszólalnunk. Ez azzal jár, hogy a saját angol hangunktól is idegenkedünk.
Mit tehetünk?
Hangos olvasással változtathatunk pozitív irányban. Megszokjuk a saját hangunkat, kiejtésünket. A szokás pedig rutint eredményez és nyugalmat. Ha rendszeresen hangosan olvasol, akkor az angol kiejtés produkálásához szükséges izmok is tréningbe lesznek. Automatizálódnak, így egy ad hoc angol beszédhelyzetben nem kell annyira koncentrálnod, erőlködnöd. Automatikus kevesebb stresszel indulsz.
Készülj fel egy meglepetésre!
Időnként pozitívan meglepődnek az emberek egy-egy angol beszédhelyzet után. Több felnőtt női diákom számolt be arról, hogy mennyire izgult az elején, de amint magával ragadta a mondanivalója átadása, akkor bizony már szárnyalt. Nagy meglepetésükre. Ha a mondanivalódat a szívügyednek érzed, akkor nagyon valószínű, hogy már nem az angol tudásoddal fogsz abban a helyzetben foglalkozni, hanem a információ átadásában.
Extra trükk!
Hasznos lehet még olyan praktika, hogy ha előre tudsz az angol megbeszélés vagy csevegés körülményeiről, akkor a beszélgetés előtt olvass, vagy hallgass angol szöveget. Ha anyanyelvű külföldiekkel készülsz beszélni, akkor az adott régióból érdemes videót hallgatni, hogy ráhangolódj a kiejtésre. Ha pedig te adsz elő egy előadást, akkor a saját aktív angol tudásodhoz közeli szöveget érdemes meghallgatni.
Ha tetszett a bejegyzés, hasznosnak vagy elgondolkodtatónak tartottad, akkor légy szíves, oszd meg. Ezzel segíted alakítani ezt a blogot, hogy másoknak is hasznos tartalmakat tudjak létrehozni.
Köszönöm szépen!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: