Virág Blogja

Hogyan lehet érdekesebbé és hatékonyabbá tenni a DIY angol szótárt?

Sokan digitális szótanulási módszereket használnak. Ezek nagyon hatékonyak lehetnek, de továbbra is azt tapasztalom, hogy a nők szeretik, ha tudnak kreatívkodni, babrálni, más szóval alkotni. Miért ne lehetne ezzel is érdekesebbé tenni az angolozást? A múlt heti szótárkészítő bejegyzésben szó volt arról, hogy milyen a hagyományos DIY szótár, most nézzük meg, hogy mit lehet tenni a kreatívabb, alkotói énünk bevonásával.

Ha szívesen készítünk egy modern, kreatív DIY szótárt, akkor érdemes a tematikus szókincsben gondolkodni, illetve azokban a makacs angol szavakban, amelyek időnként előkerülnek, de egyszerűen nem akarnak a fejünkben maradni.

A DIY tematikus vagy makacs szótárunk bármilyen méretű lehet. Lehet A4-es vagy A5-ös, azaz kis füzet méretű. Érdemes kemény fedelű füzeteket venni, mert ezeket határozottan könnyebb a könyvespolcon a könyvek között tárolni. Ha pedig magunkkal visszük, akkor nem kell aggódni, hogy meggyűrődnének a lapok, mert a kemény borító óvja a sok munkánkat.

Nézzünk két lehetőséget, hogy miben gondolkodhatunk. Lehet rajzolni. Tematikus szótáraknál gyakran a főneveket vagy mellékneveket, cselekvő igéket lehet lerajzolni. Egy nagyobb lapon többet. Kisebb lapon kisebb csoportokra bontva. Ha bizonytalanok vagyunk a rajztudásunkban, akkor elég egy-egy vonalrajzot produkálnunk ceruzával és később véglegesíteni filctollal vagy akár színes ceruzával belevinni egy kis színt. Minél több fél módon hatunk az érzékeinkre, annál könnyebben maradnak meg azok a makacs szavak.

A másik lehetőségünk, ha pl. nem szeretünk rajzolni, vagy ne is akarunk megpróbálkozni vele, az a mindmap típusú elrendezés. A lap közepére az a szó kerül, amely a témát kifejezi angolul. Ebből ágaznak ki nyilakkal az altémák, az altémákból a részletekig.

Bátran kísérletezzünk, hosszú távon könnyebben tudunk emlékezni a makacs szavakra vagy a tematikusakra, ha rendszeresen elő tudjuk venni és átnézni a szavakat. Ha folyamatosan szépítjük, részletgazdagabbá tesszük az „alkotásainkat,” akkor a rendszeresen foglalkozunk olyan angol szavakkal, amely egyébként elvesznének a gyorstalpalós szótanulásban.



Ha tetszett a bejegyzés, hasznosnak vagy elgondolkodtatónak tartottad, akkor légy szíves, oszd meg. Ezzel segíted alakítani ezt a blogot, hogy másoknak is hasznos tartalmakat tudjak létrehozni. 

Köszönöm szépen!

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!