Virág Blogja

Nyelvtanulás tehetség és anyanyelvi környezet nélkül hatékonyan. Biztosan megy?

Chris Lonsdale, tanulási szakértő, többször tanult nyelveket, sikeresen és hatékonyan. TEDx előadásában arról beszél, hogy hogyan lehet bármilyen nyelvet megtanulni fél év alatt, tehetség és anyanyelvi környezet nélkül.

Az általa megfogalmazott gyors és hatékony nyelvtanulás hét fő lépése:

  1. Figyelj/fülelj rengeteget

  2. Először a testbeszédet próbáld felfogni, ne a szavakat

  3. Cseréld fel a már megtanult szavakat és kísérletezz új mondatokkal

  4. Ismerd fel az adott idegen nyelv lelkét, a leggyakoribb szavakat, szerkezeteket (az angol beszéd 85%-át csak 1000 szó képezi!)

  5. Keress egy idegen nyelvi mentort

  6. Másold le egy anyanyelvű arcmozgását a kiejtésed fejlesztés miatt

  7. Ne csak magolj, kapcsold össze az idegen nyelvű szavakat a fejedben lévő vizuális képekkel

A fentiek mellett megfogalmazott néhány alapelvet is. Az egyik ilyen a túlélési ösztön alapú megfigyelés és tanulás. Ha a túlélés a tét, képesek vagyunk odafigyelni olyan dolgokra, amelyek figyelmen kívül maradnának.

Példának hozza fel, hogy ha egy amerikai erdőben barangolunk, akkor lehet, hogy nem figyelünk fel a fa kérgének egy bizonyos mintázatára vagy sérülésére. Tovább megyünk a fák között és egy patakhoz érünk, ahol élvezzük az erdő szépségét. Előfordulhat, hogy nem figyelünk fel arra, hogy egy kicsit arrébb a parti sárban egy medve lábnyom van elmosódva, viszont amikor kicsivel odébb nézünk szembetaláljuk magunkat a medvével, a kép összeáll. Pillanatok alatt megtanuljuk a jeleket összerakni.

Tapasztalata szerint a gyors nyelvtanulás másik alapelve a relevancia, azaz, hogy valahogy kapcsolódjon a szükségleteinkhez a nyelvtudás. Használjuk eszközként a nyelvet. Erre egyik kolléganőjének az esetét említi. A hölgy hónapokon át hetente kétszer eljárt egy tanfolyamra, hogy megtanuljon kínaiul gépelni. Minden nap szorgalmasan gyakorolt otthon. Sajnos kilenc hónap után sem tudta elsajátítani a kínai gépelést. Ekkor kapott egy megbízást, hogy 48 óra alatt készítsen el egy kínai nyelven írt tréning kézikönyvét. Két nap alatt profin megtanulta azt, amellyel hónapokon át kínlódott. Hogyan tudta megcsinálni? Mivel egy olyan feladathoz kapcsolódott, amelynek értelme volt és értéket képviselt, eszközként kellett használnia a meglehetősen bonyolult speciális kínai gépelést. Lonsdale javaslata az, hogy a legelső nyelvtanulási naptól kezdve használjuk a nyelvet eszközként, mint a kommunikáció eszközeként.

Sokan tapasztalják azt, hogy hiába van nyelvvizsgájuk, anyanyelvi környezetben nem boldogulnak, nem értik meg az anyanyelvűeket. Előadásában Lonsdale elmondja, hogy a beszédhez és a hallásutáni értéshez is gyakorlás kell. Ha nem tréningezzük a fülünket, nem fogjuk kihallani az ismeretlen hangokat. Ilyen az agyunk működése. Emiatt nem fogjuk érteni, amit mondanak nekünk és ezáltal nem tudjuk elsajátítani azt, amit hallanunk kellene.

Utolsóként még megemlíti, hogy mennyire fontos a lelki állapotunk. Mennyire befolyásolja a tanulási képességünket, a tanulás gyorsaságát. Az egyszerre boldog, kiegyensúlyozott és kíváncsi emberek gyorsabban tanulnak. Azok, akiket frusztrál, hogy nem értenek meg minden egyes szót, amelyet egy idegen nyelvű mond, leragadnak. Frusztráltak, idegesek és ez a lelki állapot egyáltalán nem segít a nyelvtanulásban. Az a leghatékonyabb, ha el tudjuk tűrni azt, hogy nem értünk meg mindent és arra fókuszálunk, amit kihallunk és megértünk.

Forrás/TEDx előadás: https://www.youtube.com/watch?v=d0yGdNEWdn0&t=897s



Ha tetszett a bejegyzés, hasznosnak vagy elgondolkodtatónak tartottad, akkor légy szíves, oszd meg. Ezzel segíted alakítani ezt a blogot, hogy másoknak is hasznos tartalmakat tudjak létrehozni. 

Köszönöm szépen!

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!