Angolt tanulóként sok jó tanácsot hallhatsz másoktól, főleg az angol tanároktól. “Olvass angol nyelvű könyveket!” Elméletben ez egy nagyszerű ötlet. Valójában kamu tanács.
Vitathatatlan, hogy nagyon jó dolgokkal rendelkezik egy könyv. Hogyan érvelnek mellette a tanárok? “Ne használj szótárt, a szavak csak úgy fognak rád ragadni.”
Ez teljesen rendben van így. Tényleg így működne. De mégsem így működik! De miért nem? Nos, nem veszi figyelembe az emberi tényezőt.
Vegyük a fogyókúra példáját. Szeretnél fogy, mondjuk azért, mert túl magas a BMI-d, azaz a testtömeged és 15 év múlva nem szeretnél szívinfarktust kapni, vagy életed vakációjára készülsz és olyan képeken szeretnéd megörökíteni, amelyeken nem a narancsbőrödön vagy az extra kilókon rémüldözöl az utazáson készült képeiden. Szóval fogyókúrázni szeretnél, de csak egy-két diéta típus van, minta diéta menüvel. Gondolkodás nélkül belevágsz, majd rájössz, hogy az életerődet is elszívja ez a váltás, csak a nagy végeredmény hajt előre, de utána soha többé nem akarnál ismét egy ilyen diétán lenni. Mi az, ami nem működik? Az életmódváltás. Lehet, hogy nem tetszenek a receptek, lehet, hogy puffaszt, lehet, hogy soha nem kapod meg a ropogtatni való nasikat, amelyeket imádsz. Lehet, hogy nem foglalkozik a munkahelyi vagy rokoni stresszek kezelésével, amit eddig persze ennivalóval kezeltél. Ilyen a fenti angol tanulási tanács is. Nem figyelembe az embert. Elméletileg gyönyörűen működik, mint egy kalória szegény diéta, csak pont az emberi tényező marad ki.
Térjünk vissza a könyvolvasásra. Tegyük fel, hogy berendelsz külföldről egy angol nyelvű regényt. Tegyük fel, hogy magyarul rendszeresen szoktad olvasni a műveit és más könyveket is. Most már angolul is készen állsz az olvasásra a tanárod szerint. Megérkezik a könyv, tök boldog vagy. Neki ülsz olvasni és egy idő után azon veszed észre magad, hogy nem megy, lassan haladsz, nem szívesen veszed elő. De annyira szeretnél jobban tudni angolul és ezt szeretnéd, de valahogy nem megy. A bűntudat kezd dolgozni. Az angol tanárod ráadásul folyamatosan rákérdez lelkesen, hogy milyen angolul olvasni, hogy halad. Biztat, hogy milyen jót tesz ez a nyelvtudásodnak. Te meg egyre jobban kezdesz lelkileg összemenni. Miért történik ez?
Nagyon-nagyon kevés ember tart ki az angolul anyanyelvi szintű könyvek olvasásánál. Ennek több oka is van. A legelsőnek szinte semmi köze az angol tanuláshoz. Tegyük fel a kérdést magunknak. Szeretünk-e egyáltalán regényeket olvasni magyarul? Szeretünk-e böngészni a könyvesboltokban és rendszeresen könyvet vásárolni vagy könyvtárból kölcsönözni. Rosszul érezzük-e magunkat, ha nem tudunk regényt olvasni hétről hétre? Legyünk őszinték magunkkal. Bátran be kell vállalni, hogy szeretsz-e regényt olvasni vagy nem.
A következő kérdés, hogy miért szeretsz olvasni? Kikapcsolódást, stresszmentesítés, hobbi? Mit nyújt neked a könyv? Könnyedséget, izgalmat, nyugalmat, kalandot, rejtélyt, emberi történeteket? stb.
Most képzeljük el, hogy a kezedbe veszel egy magyar nyelvű regényt. A szavak 20-30 százalékát vagy akár 50%-át átkódolod olyan betűkre, amelyekkel már nem felismerhetők, de rendszeresen találkozhatsz azzal a pár száz szóval, így felismerhetővé válik a mintázata, de a jelentése nem. Tehát a könyv szavainak 50-70%-át megérted, ugyan, de ettől ugyanolyan élvezhetővé válik-e a könyv, a történet, az intrika, a romantikus viszonyok kibontakozása, a rejtélyben a te nyomozásod? Hát… nem. Meddig tartanál ki egy ilyen olvasói élmény mellett. Elolvasnád-e az a könyvet a végéig, netán áldoznál-e pénz érte. Kétségkívül egészen más olvasói élmény egy idegennyelvi könyv olvasása angol tanulóként, mint egy magyar könyv olvasása rendszeres, hobbiszintű olvasóként.
Ez az amiért, nem működik az angol anyanyelvű könyvek olvasása. Nem kell bűntudatot érezned amiatt, hogy őszintén nem élvezed. Szinte senki sem élvezi. Mentálisan nem ez a legjobb módja a szókincsfejlesztésnek. Nem a technikai része miatt, hanem az emberi tényező miatt. Egyszerűen nem így működik az agyunk.
Ha tetszett a bejegyzés, hasznosnak vagy elgondolkodtatónak tartottad, akkor légy szíves, oszd meg. Ezzel segíted alakítani ezt a blogot, hogy másoknak is hasznos tartalmakat tudjak létrehozni.
Köszönöm szépen!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: